Make your own free website on Tripod.com
מרכז המשקיעים

 

התשובות לכל השאלות בנושאי כספים

בורסה בארץ

 

בורסות בחו"ל

 

אתרים ישראלים מומלצים

 

אתרים זרים מומלצים

 

כיתת לימוד

 

דוא"ל

 

אופציות שקל דולר

או כיצד תגן על עצמך מהתנודתיות של הדולר.

 

הקדמה

מאמר זה נכתב כתוצאה מבקשות רבות של אנשים מודאגים / מוטרדים מהתנודתיות בדולר המעוניינים להגן על עצמם ורוצים ללמוד כיצד לעשות זאת בעצמם. מאמר זה יספק לפחות כלים ראשונים כיצד לעשות זאת.

בחצי השנה האחרונה עלתה משמעותית התנודתיות של הדולר. בתחילת השנה הדולר עמד על 4.4, בתוך כחצי שנה עלה ל5 (עלייה של כ25%!!!) ואח"כ בתוך חודשיים ירד לסביבות ה4.65 (ירידה של 7% !!!) ועכשיו שוב עולה (?).

למען הסר ספק דעתי על הדולר לא השתנתה ועדיין אני רואה בו כהשקעה גרועה לטווח הארוך אולם קונה דירה שצריך לשלם תשלום עוד חודשיים צמוד לדולר מוטרד מאוד בימים אלה ופוחד שהדירה עלולה להתייקר לו ומאידך גם מוכר הדירה שרוצה להבטיח לעצמו תקבול מינימלי בשקלים. הדבר נכון לא רק לקוני ומוכרי דירות אלא גם לכאלה שיש להם כספים באפיקים שקליים ופוחדים מאיבוד ערך כספם בגלל קשר הדוק בין הדולר למדד.

לאורך כל המאמר אתייחס להגנה מפני עליה ו/ או ירידה של הדולר כקניית ביטוח. לא אדון (פרט למילים ספורות בסוף) באסטרטגיות הגנה מורכבות אלא רק קנייה של אופציות קול או פוט פשוטים.

למרות שאשתדל במאמר זה לתת הסבר מפורט כיצד לבצע הגנות בכל זאת (ואיני כותב זאת רק מסיבות משפטיות) מומלץ להתייעץ עם יועץ השקעות לפני ביצוע פעולת הגנה כלשהיא.

 

על חוזה הביטוח

לביטוח על הדולר בדיוק כמו ביטוח על האוטו יש מספר מרכיבים:

זמן – הביטוח אינו לנצח אלא תחום ומוגדר בזמן.

פרמיה – הביטוח כמובן לא חינם ותמורת הביטוח יש לשלם בתחילת הביטוח פרמיה למבטח.

השתתפות עצמית – סכום מסוים הנקבע מראש הקובע שחברת הביטוח תשלם רק אם הזנק יהיה מעליו.

 

לדוגמא: יש לי אוטו אותו אני רוצה לבטח. הביטוח על האוטו שלי הוא לפרק זמן של שנה. בתחילת השנה שילמתי פרמיה של 2500 ש"ח כאשר ההשתתפות העצמית שלי היא כ1500 ש"ח – כלומר חברת הביטוח תשלם כל נזק שיהיה מעל לסכום זה. במידה ולא היה נזק הגבוה מ-1500 ש"ח בתוך שנה הביטוח כבר לא יהיה תקף והפרמיה הולכת (מבחינתי) לאיבוד.

 

ביטוח מסוג זה מכירים כולם. שימו לב שאני עומד לכתוב את אותה פיסקה רק על ביטוח התחייבות דולרית. המספרים אמיתיים מהעיתון גלובס של היום המופיע בצד ימין. שער הדולר באותו יום עמד על כ4.743.

 

יש לי התחייבות דולרית של 10,000 דולר אותה אני רוצה לבטח מפני עליית הדולר. הביטוח הוא לתקופה של כ-4 חודשים. בתחילת התקופה שילמתי פרמיה של 944 שקל כאשר ההשתתפות העצמית שלי היא עד שער דולר של 4.80 – כלומר המבטח ישלם לי פיצוי על כל מה שהדולר יעבור את ה4.80. במידה והדולר לא יעבור את ה4.80 בתוך כ4 חודשים הביטוח כבר לא יהיה תקף והפרמיה הולכת (מבחינתי) לאיבוד.

 

אני מניח שהפסקה שלעיל הובנה וכעת אסביר איך ניתן לתרגם את הטבלה המוזרה מצד ימין לפסקה שלעיל:

 

העמודה הימנית בטבלה היא: "שם האופציה". תחת עמודה זו נוכל לקבל את כל תנאי הביטוח פרט למחיר. ניקח לדוגמא את האופציה C480OCT$:

 

ראשית צריך לדעת שכל ביטוח באמצעות אופציה דולרית בבורסה מבטח סכום של 10,000 דולר. במידה ולמשל רוצים לבטח סכום של 50 אלף דולר יש לקנות 5 אופציות רלוונטיות.

 

האות הראשונה (משמאל) מסבירה על איזה סוג ביטוח מדובר. כאשר כתובה האות C (ראשי תיבות של המלה call) המשמעות היא שהאופציה מבטחת מפני עלייה של הדולר. כאשר כתובה האות P (ראשי תיבות של המלה put) המשמעות היא שהאופציה מספקת הגנה מפני ירידה של הדולר.

 

3 הספרות אחרי האות הראשונה הם בעצם ההשתתפות העצמית של חוזה הביטוח. למשל היות והאות הראשונה בדוגמא היא C והספרות הם 480 , המשמעות שהביטוח יתן פיצוי במידה והדולר יעבור את שיעור ההשתתפות העצמית כלומר את השער 4.80 שקלים לדולר. אם הדולר לא יעבור שער זה האופציה תפקע ולק תקנה למחזיק בה כל פיצוי.

 

3 האותיות אחרי הספרות הם בעצם יקבעו עד מתי הביטוח בתוקף. כמובן שהצירוף OCT מסמל את החודש אוקטובר. בכל מקרה הפיצוי (אם יש כזה) ייקבע על פי שער הדולר היציג שיקבע יום לפני יום הרביעי האחרון של החודש.

 

כך למדנו שבדוגמא C480OCT  מדובר באופציה שמספקת הגנה במידה ששער הדולר יעבור את ה-4.80 ביום שלפני יום ד' האחרון של חודש אוקטובר. באותה מידה האופציה P470SEP תתן פיצוי במידה ושער הדולר ירד מ4.70 עד יום יום לפני יום רביעי האחרון של חודש ספטמבר.

 

משם האופציה, כאמור, ניתן להבין איזה סוג ביטוח מדובר, מה ההשתתפות העצמית ומה תוקף הביטוח הנתון היחידי שחסר הוא המחיר. את המחיר (לפחות זה שנסגר בסוף היום) ניתן לראות תחת הטור "קובע" שהוא הטור השני משמאל. לאחר מכן ניתן לראות את השינוי בנקודות (= השינוי בשקלים) של האופציה בהשוואה ליום הקודם ובטור הרביעי משמאל ניתן לראות את אותו השינוי באחוזים.

 

האופציות הללו נסחרות בימים א' עד ה' בבורסה בין השעות 9:30 ל 17:00 כאשר מתבצעות בהם עסקאות שונות במחירים שונים. תחת העמודה "גבוה / נמוך" ניתן לראות את טווח המחירים בהם היו עסקאות באותו יום. תחת העמודה "מחזור" אנו למדים כמה חוזי ביטוח מאותו סוג בוצעו באותו היום ו"התמורה באלפי ש"ח" מבטאת כמובן את המחזור בשקלים שהיה בחוזה הביטוח (= האופציה) הנ"ל. כך למשל באופציה (סליחה, חוזה ביטוח) שלקחתי קודם כדוגמא C480OCT בוצעו עסקאות ב164 חוזי ביטוח בטווח מחירים של בין 440 ל 550 ש"ח לחוזה (כאמור , כל חוזה מספק הגנה ל-10,000 דולר) כאשר המחיר הקובע (לא ניכנס כאן לדרך חישובו אך בקירוב ניתן לכתוב כי זה המחיר האחרון בו בוצעו עסקאות) היה 461 ש"ח לחוזה ביטוח.

 

סוגי אופציות שונים ומחיריהם

שאלה מתבקשת (שכיועץ אני שומע אותה הרבה) – מי זה המבטח – מי זה מרוויח את הפרמיה ? התשובה היא שכל אחד יכול להיות המבטח בתנאי שיש לו בטחונות מספיקים (איך קובעים למי יש בטחונות מספיקים זה סיפור ארוך – ישנו באתר הסבר בנושא לחישוב בטחונות באופציות מעו"ף למניות. החישוב פה עובד על עיקרון דומה).

עוד שאלה היא איך אני יודע שהמבטח יעמוד בהתחיבויותיו – ובכן אין סיכון אמיתי כזה ומי שערב להתחייבות המבטח הוא חבר הבורסה (בנק או חברת ברוקרים גדולה) אתו הוא עובד.

 

תמחור האופציות נעשית על בסיס היצע וביקוש אבל ישנו מודל שאומד את תמחור האופציות שנקרא מודל בלק ושולס (שזכו בפרס נובל על המצאת מודל זה). לא ניכנס למודל זה היות ומדובר בנוסחה כאורך הגלות. למעשה ישנם 2 סוגי השקעה עיקריים באופציות: השקעה באופציות בתוך הכסף ומחוץ לכסף. נסקור את 2 השקעות אלה ותמחור האופציות בהם:

 

את כל ההדגמות נעשה על פי הטבלה לעיל לפי האופציות לחודש אוקטובר. חשוב לזכור כי הדולר היה שווה 4.743 אולם כשמסתכלים על זמן עתידי יש לחשב את שווי הדולר מהוון לעתיד. להלן השיטה (הפשטנית אבל מספיק קרובה) לחישוב דולר עתידי:

 

לוקחים את הריבית השקלית (=8.86% ע"פ המקמ הרלוונטי) ומחסירים את הריבית הדולרית (=1.75%) ומקבלים את הפרש הריביות

הפרש הריביות: 7.11. נחלק ב100 ונקבל 0.0711.

נכפיל זאת בשער הדולר הנוכחי ונגלה בכמה שקלים הדולר צריך לעלות שנה הקרובה ע"פ הפרש הריביות הנ"ל: 0.337

בודקים כמה ימים נשארו לפקיעת האופציה – במקרה של האופציות באוקטובר מדובר על 47 יום.

מחלקים את מספר הימים (47) במספר הימים בשנה (365) ומכפילים במספר שהדולר צריך לעלות בשנה (0.337)

ןמקבלים בכמה אגורות צריך הדולר לעלות ב47 יום הקרובים. במקרה שלנו: 0.0433

מוסיפים את זה לשער הדולר הנוכחי ומקבלים בצורה מקורבת מאוד את שער הדולר העתידי: 4.786

אם הייתי עושה חישוב מדויק שקצת יותר מורכב הייתי מקבל 4.784

 

בכל הדוגמאות אדגים על אופציה להגנה מעליית הדולר  = CALL ובסגורים אתן אותה דוגמא על אופציה שמגינה מירידה =PUT.

 

קניית אופציה בתוך הכסף

460CALL לאוקטובר (ו 490PUT ) זו דוגמאות טובות לאופציות בתוך בכסף. שניהם לא מספקים הגנה מעליית הדולר (או ירידתו) היות הדולר העתידי כבר הרבה מעל רמה זו (או מתחתיה). למעשה השימוש באופציה זו הוא למי שמאמין בעליית הדולר (או בירידתו) אבל רוצה להגביל את ההפסד שלו במידה והוא טועה. המרכיב הביטוחי במקרה הז הוא כמובן הגבלת ההפסד שלא קיימת בהשקעה רגילה על הדולר (או חוזה עתידי המאמין בירידתו).

 

ערכו של קול 460 לאוקטובר היה 1885 ש"ח (פוט 490 היה שווה 1413). נפריד את המחיר ל2 חלקים: ערך פנימי וערך חיצוני.

ערך פנימי זה כמה שווה הקול (או הפוט) אם הדולר לא ישתנה עד יום הפקיעה. מעצם ההגדרה ערכו של הערך הפנימי הוא רק פונקציה של ערכו של הדולר. חשוב לזכור שיש להכניס ערך דולר עתידי לחישוב.

כדי לקבל את הערך הפנימי לחסר את מחיר המימוש ממחיר הדולר העתידי מוכפל ב100 ואת כל הערך להכפיל ב-100:

 (4.784X100 – 460) X 100 = 1840.

במקרה של פוט יש לעשות חיסור השער הדולר ממחיר המימוש של האופציה. כל השאר אותו הדבר:

(490 – 4.784X100) X100 = 1160.

 

הערך הביטוחי הוא שווי האופציה בניכוי הערך הפנימי כלומר במקרה של הקול460  ערכו הביטוחי 40 ובמקרה של הפוט ערכו הביטוחי 253.

(כאשר הפער בין 2 מחירי המימוש לשער הדולר העתידי דומה, כפי המקרה שלפנינו גם הערך הביטוחי צריך להיות דומה. ההבדלים יכולים לנבוע מכך שהשער שהאופציות מתנהגות לפיו הוא השער בשעה 17:00 סיום המסחר באופציות והשער שהתייחסנו לפיו הוא השער היציג או בעיית סחירות באחת האופציות שגורמות לאי הצגת ערכה ההוגן).

 

חשוב לזכור בקניית אופציה כזו שהערך הביטוחי נשחק עם הזמן בעוד שהערך הפנימי הוא פונקציה של התנהגות שער הדולר העתידי (שאגב, כל עוד הריבית בישראל גבוהה מזו שבארה"ב גם הוא נשחק עם הזמן).

 

מאיפה אני מתחיל להרוויח ?

או, סוף סוף הגנו לשאלה הנכונה: הרווח יהיה כאשר בסיום הדולר יהיה גדול (או קטן, במקרה של פוט) ממחיר המימוש בתוספת הפרמיה חלקי 100 (במקרה של פוט ממחיר המימוש בניכוי הפרמיה חלקי 100).

מכאן שנקודת האיזון בקול460 היא: 460 + 1885/100 = 478.85 כלומר יקנה את האופציה מי שיחשוב שהדולר יעבור את ה4.7885 בסוף אוקטובר ומוכן לסכן על כל 10,000 דולר לא יותר מ1885 ש"ח.

נקודת האיזון בקול 490 היא: 490 – 1413/100 = 475.87 כלומר יקנה את האופציה הנ"ל מי שחושב שבסוף אוקטובר הדולר יהיה פחות מ-4.7587 ומוכן לסכן על כל 10,000 דולר לא יותר מ-1413 ש"ח.

 

קניית אופציה מחוץ לכסף

קול 490 לאוקטובר (ופוט 460 לאוקטובר) הם דוגמאות טובות לאופציות מחוץ לכסף. שניהם יהיו שווים אפס אם הדולר לא יזוז משמעותית עד סוף התקופה  ומי שקונה אותם בעתם קונה אותם לצורך הגנה מתזוזה משמעותית כזו או הימור על תזוזה משמעותית מאוד (ואם יהיה צודק יהנה מרווחים יפים מאוד). בהסבר נתייחס לנושא כהגנה.

 

מי שמגן צריך לקחת בחשבון בדוגמאות שהזכרתי שהשתתפות העצמית היא עד 4.90 בקול (ו-4.60 לפוט), כלומר אם הדולר לא יעבור את ה-4.90 במקרה של קניית קול (או אם הדולר לא ירד מ-4.60 במקרה של קניית פוט) תשלום הפרמיה ייזרק לפח !!!.

מה שעוד צריך לקחת בחשבון הוא הוא הפרמיה מצד אחד ולמי שיש את הכסף יש לקחת בחשבון את הריבית שיקבל את הכסף.

 

למשל, קול 490 לאוקטובר עלה 222 ש"ח לכל 10,000 דולר שזה פרמיה של 222/478.6 X = 0.463% כלומר הפרמיה עולה 0.463% מהסכום המבוטח (כל אחד שיבדוק את שיקולי הכדאיות שלו). למי שהכסף ברשותו ובנוסף שוכב בפיקדון מקבל ריבית, תחת הנחה שמרנית של 8% לשנה, באותה תקופה של כ1.03 אחוז כלומר מדובר בויתור על חצי מהריבית תמורת הגנה על זה שהדולר לא יעבור את ה4.90 (אגב, ואני לא אפרט ניתן הי לוותר על כל הריבית תמורת ביטוח שיתן פיצוי במידה והדולר יעבור את ה4.80.

 

מהצד השני פוט 460 מבטיח למי שצפוי לקבל דולרים תמורת 20 שקלך לכל 10,000 דולר שהדולר לא ירד מ-4.60.   לא הרבה כסף אולם כנראה שהשוק מעריך שגם אין הרבה סיכוי (הסיבה האמיתית, להערכתי למחיר הזה הוא סחירות זניחה).

 

מאיפה אני מתחיל להרוויח ?

התשובה היא אותו חישוב כמו שעשינו לעיל (ואני לא אחזור עליו) כלומר במקרה של קונה הקול הוא ירוויח רק אם הדולר יעבור את ה4.922 ובמקרה של קונה הפוט הוא ירוויח אם הדולר ירד מ4.598.

 

אסטרטגיות שונות

כפי שניתן לראות לעיל ישנם אופציות שונות עם מחירי מימוש שונים לתקופות שונות. הבחירה באיזה אסטרטגיה תלויה בתחזית לגבי הדולר או סוג ההגנה שאותו צריכים וכמו כן בכמות שמוכנים להפסיד במקרה של מחיקת האופציה.

שיקול נוסף בבורסה הישראלית שיש להכניס למשוואה הוא סחירות האופציות. בד"כ האופציות הקרובות סחירות בהרבה מהרחוקות שבהם המחיר הרבה פעמים הוא תיאורטי וכמו כן האופציות עם מחירי מימוש קרובים סחירות הרבה יותר מאלה עם מחירי מימוש רחוקים.

דבר חשוב נוסף הוא שניתן לעשות אסטרטגיות עם אופציות שונות המשלבות קנייה וכתיבה. בכל מקרה סקירה זו נתנה את הנושא רק על קצה המזלג. לפני ביצוע אסטרטגיה מומלץ לקרוא ספרות נוספת או להיעזר באדם שמבין או יועץ השקעות.